Urządzenia sieciowe wykorzystywane do monitoringu

Systemy monitoringu sieciowego składają się z wielu elementów, które umożliwiają jego sprawne funkcjonowanie. W tym artykule zwrócimy uwagę przede wszystkim na urządzenia sieciowe.

Switche (przełączniki)

Switch jest istotnym elementem naszego systemu monitoringowego. Łączy on najważniejsze urządzenia sieciowe (kamery, rejestratory, monitory). Obecnie wykorzystuje się switche działające w standardzie PoE, który umożliwia zasilanie naszego sprzętu bezpośrednio z sieci Ethernet. Oczywiście switche różnią się między sobą ilością obsługiwanych portów, szybkością przesyłania danych lub sposobem transmisji. Aktualnie najpowszechniej występującym typem sieci Ethernet jest tzw. Fast Ethernet (100 Mb/s) oraz Gigabit Ethernet (1000 Mb/s) i najlepiej jak nasz switch będzie obsługiwał te sieci.

Routery sieciowe

Routery są powszechnie wykorzystywane w systemach monitoringu, które pozwalają na tworzenie przewodowych oraz bezprzewodowych sieci. Routery pozwalają na jednoczesne podłączenie się do niej wielu użytkowników oraz ograniczają dostępność dla osób trzecich.

Okablowanie

W systemach monitoringu IP stosuje się skrętki nieekranowane UTP. Ze względu na cenę oraz ogólną dostępność, kabel ten jest najczęściej wykorzystywany w systemach sieciowych. W dzisiejszych czasach w monitoringu IP coraz częściej spotykane są światłowody, które umożliwiają przesyłanie danych na ogromne odległości (nawet do 70 km). Dodatkowo okablowanie światłowodowe jest w pełni odporne na zakłócenia elektromagnetyczne oraz charakteryzuje się dużo wyższą żywotnością niż standardowe skrętki UTP. Ciekawą ofertę okablowania może znaleźć w sklepie GeoVision (http://www.geovision.pl/produkty/przewody-i-koncowki/index.html)

Wideoserwery

Wideoserwer to urządzenie, które pozwala na podłączenie kamer analogowych do systemu sieciowego IP. W tym wypadku do rejestracji obrazu nie będziemy potrzebowali już dedykowanych urządzeń (kabli koncentrycznych, rejestratora DVR, monitora). Dzisiejsze standardy pozwalają na podłączenie do sieci IP 4 kamer analogowych za pomocą wideoserwera.