Projektowanie systemy wideodomofonowego

Jednym z podstawowych zabezpieczeń domu, firmy lub budynku mieszkalnego jest wykorzystanie systemu wideodomofonowego. Urządzenia pracujące w ramach takiej instalacji pozwalają zdalnie kontrolować elektrozaczep zamontowany w furtce, poradzić rozmowy audio/wideo, sterować siłownikiem bramy, a w niektórych wypadkach prowadzić rozmowy interkomowe. Efektywność oraz skuteczność takiego systemu w dużej mierze zależy od prawidłowo przeprowadzonej instalacji, doborze właściwych urządzeń oraz przewodów transmisyjnych i zasilających. Z tego względu postanowiliśmy przygotować dla Państwa krótki poradnik dotyczące instalacji systemu wideodomofonowego.

Pierwszy etap – projektowanie

 

Chociaż obsługa i konfiguracja systemu wideodomofonowego jest bardzo prosta i intuicyjna, tak sama instalacja może stworzyć wiele kłopotów. Z tego względu pierwszym etapem tworzenia systemu powinno być przygotowanie odpowiedniego projektu instalacji wraz z uwzględnieniem najważniejszych aspektów:

  • Odległość panelu zewnętrznego od wideomonitora oraz urządzeń składowych (opcjonalnie kamery CCTV) w celu określenia długości oraz grubości przewodów (ilość żył)
  • Sposób przeprowadzenia przewodów pod ziemią oraz wewnątrz budynku
    Dobór odpowiednich kabli dostosowanych do warunków zewnętrznych (wielożyłowy kabel żelowany) oraz warunków wewnętrznych (skrętka UTP lub kabel telekomunikacyjny YTKSY)
  •  Miejsce instalacji panelu zewnętrznego, ważne jest aby panel został zamontowany na odpowiedniej wysokości, tak aby obraz z kamery objął całą interesującą nas scenerię
  • Możliwość integracji systemów, np. wykorzystania dodatkowych kamer CCTV, co wymaga wykorzystania wideomonitora z dodatkową ilością wejść audio/wideo
  • Jeżeli chcemy stworzyć system bezprzewodowy powinniśmy zwrócić uwagę na jakość sygnału oraz maksymalną odległość przesyłu danych. W tym wypadku inne urządzenia elektroniczne lub obiekty mogą zakłócać transmisję sygnału radiowego, co nie korzystnie wpłynie na pracę systemu wideodomofonowego

Schemat instalacyjny systemu wideodomofonowego w domu

Uwagi dotyczące instalacji

 

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku instalacji systemu przewodowego jest dobór odpowiednich kabli oraz ich prawidłowego ułożenia pod ziemią, a także przeprowadzenia wewnątrz budynku. Najczęściej wykorzystywanym przewodem do instalacji zewnętrznej jest kabel wielożyłowy w powłoce żelowej wykonanej z tworzywa poliuretanowego z dodatkowym ekranem z aluminium chroniącym pary skręconych przewodów. Taki kabel jest wysoce odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, czynniki atmosferyczne oraz wszelkie uszkodzenia mechaniczne.

Dobór kabla nie jest równoznaczny z prawidłowo przeprowadzoną instalacją, od której zależy skuteczność naszego systemu. Z tego względu należy pamiętać, żę kabel powinien być przeprowadzony ok. 70 cm pod powierzchnią gruntu, a w przypadku gruntu utwardzonego np. chodnika ok. .60 cm pod powierzchnią. Dno rowu musi zostać podsypane piaskiem, aby uniknąć przetarcia kabla w wyniku osuwania się ziemi. Warstwa piasku powinna wynosić kilka centymetrów. Na głębokości 10 cm warto jest ułożyć folię ostrzegawczą, aby uniknąć wykopania przewodu podczas prac w ogrodzie.

Głębokość prowadzenia przewodów do wideodomofonu

Istotnym aspektem jest również dostosowanie ogrodzenia do instalacji panelu zewnętrznego. Nad tą kwestią powinniśmy zastanowić się już w momencie projektowania domu, aby stworzyć specjalne luki dopasowane do wielkości panelu zewnętrznego. Powinniśmy zastanowić się również nad przeprowadzeniem okablowania w słupkach. Aby ułatwić sobie instalację w ich wnętrzu możemy zamontować specjalne rurki instalacyjne tzw. peszel, przez, które spokojnie przeprowadzimy kable zasilające oraz transmisyjne do naszego panelu zewnętrznego.