Co to jest monitoring wizyjny i z czego się składa?

Monitoring wizyjny pozwala na rejestrację zdarzeń za pomocą kamer oraz innych urządzeń przetwarzających obraz. Każdy z nas zaobserwował w swoim otoczeniu występowanie tego rodzaju systemów, które zostały stworzone z myślą o ludzkim bezpieczeństwie. Wykorzystywane są do zabezpieczeń środków transportu publicznego, placówek administracyjnych, szkół, galerii handlowych, sklepów oraz firm. Ogólna dostępność sprawiła, że stają się coraz bardziej popularne dla użytkowników indywidualnych (domy, mieszkania).

Z czego składa się system monitoringu wizyjnego

Monitoring składa się oczywiście z kamer rejestrujących obraz w dozorowanej strefie, który następnie przekazywany jest do rejestratora. W dzisiejszych czasach najczęściej wykorzystywane są systemy monitoringu sieciowego, które wyparły wcześniejsze rozwiązania analogowe. Z tego względu w obecnych systemach monitoringowych do zasilania kamer oraz ich podłączenia wykorzystuję się urządzenia funkcjonujące w ramach sieci komputerowej. Zasilanie naszego systemu może odbywać się bezpośrednio za pomocą sieci Ethernet w standardzie PoE (Power of Ethernet). Do podłączenia kamer najczęściej stosowane są skrętki nieekranowane UTP oraz switche lub routery sieciowe, które łączą wszystkie elementy składowe naszego systemu dozorowania (kamery, rejestratory, monitory, wideoserwery). Takie rozwiązanie jest bardziej wydajne (mniejsze koszty zasilania systemu) oraz posiada znacznie więcej narzędzi analitycznych (detekcja ruchu, analizowanie zachowania ludzie).

Dzisiejsze standardy monitoringu wizyjnego

Nieustanny rozwój technologii sprawia, że systemy wizyjne stają się coraz bardziej dokładne i precyzyjne w swoim działaniu. Wysoka konkurencyjność na rynku systemów monitoringowych spowodowała zwiększenie ilości urządzeń, które ze względu na cenę dostosowują się lub odbiegają od teraźniejszych standardów. W tej części artykułu postanowiliśmy opisać kilka z nich.

Kamery

W tej chwili najczęściej spotyka się kamery generujące obraz w jakości Full HD 1080p oraz HD 720p. Obiektywy kamer są przeważnie wyposażone w przetwornik CMOS 1/2.8”, najczęściej występujący w modelach o zmiennej ogniskowej (2.8-12mm). Standardowe kamery sieciowe posiadają również promiennik IR, który pozwala na prowadzenie obserwacji w ciemności (zasięg do 40m). Dodatkowo spotykane są również różne funkcje cyfrowe zwiększające wydajność rejestrowanego obrazu (detekcja ruchu, maski prywatności, cyfrowa redukcja szumów, szeroki zakres dynamiki etc.).

Rejestratory

Standardowe rejestratory umożliwiają nam kompresję danych w standardzie H.264 (MPEG-4) i pozwalają rejestrować obraz w jakości Full HD 1080p. Dodatkowo możemy spotkać się z różnymi trybami archiwizacji danych (ręczne, według harmonogramu, wykrycie ruchu), które w tej chwili zapisywane są na dyskach o pojemności dochodzącej do kilu TB. Obecnie najpopularniejsze są rejestratory ip (http://www.kamery.pl/produkty/rejestratory-ip/index.html)

Switche (przełączniki sieciowe)

Przełączniki zazwyczaj posiadają kilka wejść wideo, umożliwiających podłączenie kamer sieciowych oraz wyjść wideo pozwalających podłączyć jeden lub dwa monitory przemysłowe. Switche funkcjonują również w standardzie PoE, dzięki czemu jesteśmy wstanie zasilać nasz sprzęt jedynie za pomocą kabla Ethernetowego.