Co to jest kontrola dostępu?

Systemy kontroli dostępu pozwalają na ograniczenie oraz uniemożliwienie osobom niepowołanym wkraczania do stref zabezpieczonych oraz korzystania z różnego rodzaju usług. Wyróżniamy dwa rodzaje kontroli dostępu: fizyczną (pracownicy ochrony itp.), elektroniczną (systemy zabezpieczeń). W tym artykule zwrócimy przede wszystkim uwagę na systemy elektronicznej kontroli dostępu.

Wykorzystanie

Systemy kontroli dostępu są powszechnie stosowane w miejscach publicznych (transport miejski, szkoły, placówki administracyjne), w korporacjach oraz dużych firmach. Zazwyczaj tego rodzaju systemy możemy spotkać w komunikacji miejskiej, na lotniskach lub w celu ochrony pojedynczych pomieszczeń, takich jak magazyny, czy serwerownie znajdujące się w naszym biurze. Systemy kontroli dostępu powstały z myślą zabezpieczenia budynków lub pomieszczeń przed wtargnięciem osób nie mających odpowiednich uprawnień. Dzięki ich zastosowaniu możemy zapobiec występowaniu niebezpiecznych sytuacji (napady, włamania) lub chronić cenny sprzęt przed kradzieżą.

Stopień zabezpieczeń

Oczywiście systemy kontroli dostępu posiadają różne stopnie zabezpieczeń, które dostosowywane są do potrzeb klientów. Najpowszechniej spotykanymi systemami są te wykorzystujące kody numeryczne (kod PIN) lub alfanumeryczne. Ze względu na niski stopień zabezpieczenia oraz prostotę funkcjonowania, znalazły zastosowanie m.in. w budynkach mieszkalnych (furtki, klatki schodowe itp.). Systemy o średnim stopniu zabezpieczenia wymagają posiadania specjalnej karty lub breloka, które umożliwiają przedostanie się do chronionej strefy. Najpowszechniej wykorzystuje się karty zbliżeniowe, magnetyczne lub chipowe, z których sami korzystamy na co dzień np. płacąc kartą za zakupy w sklepie, wchodząc do biblioteki lub metra. Systemy o najwyższym stopniu zabezpieczeń bazują na cechach biometrycznych ludzi, przez co ciężko jest je podrobić. W tego rodzaju rozwiązaniach wykorzystuje się przede wszystkim odciski palców, tęczówki oczu, barwę głosu, a nawet ludzkie DNA. Dzięki wysokiej skuteczności stają się coraz bardziej powszechne, np. czytniki odcisków palców są często spotykane w komputerach lub smartfonach.

Prostota i funkcjonalność oznacza niezawodność?

Prostota oraz funkcjonalność systemów kontroli dostępu sprawiła, że są coraz częściej spotykamy je w naszym otoczeniu. Niestety tego rodzaju zabezpieczenia nie są niezawodne, a sami przestępcy stosują coraz bardziej zaawansowane techniki, aby oszukać różnego rodzaju urządzenia. Coraz częściej słyszy się o popełnianiu przestępstw polegających na kopiowaniu kart zbliżeniowych lub magnetycznych (skimming), które pozwalają dokonywać transakcji płatniczych na naszych kontach bankowych. Przestępcy potrafią również śledzić osoby posiadające karty umożliwiające wejście do jakiejś strefy, aby te przytrzymały drzwi i wpuściły ich do środka. Dlatego warto pamiętać o prawidłowym przeszkoleniu personelu, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. W ostatnich latach wzrosła również ilość przestępstw spowodowanych kopiowaniem zabezpieczeń biometrycznych, wykorzystujących odciski palców. Mogły one zostać skopiowane na podstawie kilku zdjęć zrobionych aparatem cyfrowym, a na podstawie ich zostały odtworzone linie papilarne. Na podstawie tych kilku przykładów powinniśmy zawsze pamiętać o ryzyku jakie niosą ze sobą systemy kontroli dostępu, aby nie stać się ofiarą oszustwa.